Вендел Мед 340г

Шифра на производ (SKU): 1000008

Достапност (кол. на залиха): На Залиха

950.00 ден. (на попуст од 1,250.00 ден.)24%


Опции (Тежина)

Количина:

Бренд: Wendell Estate
Замислете
Мед директно од пчелината кошница. Со вкус на прериско лето.
Совршено гориво за умот и телото.
Посветена работа на занаетчии од светска класа.
Премиум мед собран од една семејна фарма.
Вкусно и деликатно.
Ексклузивен Канадски мед.


СУРОВ: Незагреан, нефилтриран мед. Ги содржи сите здравствени придобивки, здрави ензими, полен и прополис.
ЧИСТ: Ништо не е додадено. Ништо не е отстрането. GenuHoney сертифициран.
АВТЕНТИЧЕН: Собрано од сопствени пчели и свежо спакувано на канадска фарма.
ПРЕСТИЖЕН: Светска пчеларска награда Златен медал 2019 година - најдобар мек сет мед во светот.
ЕКОНОМИЧЕН: Тегла со најдобра вредност: најмногу мед за вашите пари.
340г. суров, мек мед спакуван во еколошки PET пластична тегла. Оригиналниот канадски гурмански суров мед е спакуван свеж на сопствена фарма. Одржливо собран мед од детелина, луцерка и цвет од преријата. Незагреан. Необработен.
Секоја капка мед од имотот Вендел се собира од нивните сопствени пчели и се пакува само свеж на фармата од нив, пчеларите. Бидејќи Вендел медот никогаш не се загрева сите здрави ензими остануваат недопрени. Единствената „обработка“ што се прави е предење на медот од саќето и цедење на поголеми парчиња восок. Со тоа, целиот природен пчелен полен и прополис остануваат во медот. Ова е медот што го јадат пчелите и ова е медот што го јаде пчеларот. Ние сме среќни да го споделиме со вас. Почестени сме и што нашата страст за совршенство на мед е препознаена со престижни меѓународни награди: Златен медал за најдобар мек сет мед во светот на Светските пчеларски награди за 2019 година и Платина на меѓународните награди за мед во Лондон во 2020 година. Wendell Estate Honey е исто така првиот бренд на мед во Канада што го доби ригорозниот сертификат за автентичност на медот на GenuHoney.
Дозволете ни да го промениме начинот на кој размислувате за медот. Јадете мед како пчелар!
 
Зошто нашиот мед е толку бел?
Многу го добиваме ова прашање. Некои луѓе се прашуваат дали сме додале боење на медот или направивме нешто друго за да ја избелиме бојата (нагласено не сме!). Некои од нашите конкуренти дури почнаа да продаваат и рекламираат бел мед и да користат тегли со бела боја за да остават впечаток дека нивниот мед е побел отколку што е всушност. Ние не би оделе таму. Вистината е дека постојат неколку фактори кои се комбинираат за да се создаде екстра со бојата на Wendell Estate Honey.

Цветовите
Некои цвеќиња, на пример леќата и мануката, резултираат со потемно обоен мед додека други цвеќиња, како детелина и багрем, даваат посветла боја мед. Нашиот мед од прериски цветови е направен од нектар на детелина, луцерка и многу други цветови од преријата кои генерално имаат тенденција да бидат светли по боја и благ вкус.
Медот ја менува бојата кога кристализира
Аналогно на водата што се кристализира во мраз, медот исто така ја менува бојата за да стане непроѕирен и полесен додека се кристализира. Кога го пакуваме свежиот течен мед, тој поблиску наликува на килибарната течност со која многу луѓе повеќе се запознаени. Дури и во течна форма, нашиот мед се смета за „екстра бел“ или дури „воден бел“ на индустриската стандардна скала за боја на мед, изразена во mm на скалата Pfund.

Се грижиме да не го затемниме медот
Како што старее саќето, восокот постепено потемнува со изложеност на животната средина во внатрешноста на кошницата. Медот складиран во старо, темно саќе од пчелите може да добие потемна боја бидејќи апсорбира некои соединенија од восокот. Се обидуваме да ги отстраниме (рециклираме) постарите саќе. Бојата на медот потемнува кога е изложен на топлина. Исто така, потемнува бидејќи органските соединенија се распаѓаат со недели до месеци на амбиентални температури. Белата боја на Wendell Estate Honey сведочи за нејзината свежина.
Ние ги сакаме суптилните, благи вкусови на лесен мед
Ние го избираме она што мислиме дека е нашиот највкусен мед за теглите Wendell Estate Honey.

Ние правиме многу мед на нашата фарма и огромното мнозинство се продава на големо. Поголемиот дел од нашиот мед е со светла боја. Повремено добиваме потемен мед од цвеќиња како глуварче или леќата, па дури и многу ретко мед од мед на сликата погоре, но ги претпочитаме понежните вкусови на полесните медови што ги произведуваат нашите пчели, така што ова е медот што го избираме за нашите врвни тегли за малопродажба. .

Нарачка

 

Достава

 

+389 75 250 687

Наша препорака