Спирулина во прав 250г

Шифра на производ (SKU): 1000057

Достапност (кол. на залиха): На Залиха

690.00 ден.


Опции (Тежина)

Количина:

Бренд: Maya Gold
Органската спирулина во прав е направена од природни зелено-сини алги кои се наоѓаат во свежи и солени води. Алгите се мијат и сушат, а потоа се мелат во ситен прав.
Спирулината е една од најгустите намирници на земјата. Има моќни антиоксидантни и антиинфламаторни својства. Спирулината во прав има мирис и малку вкус на алги.
Спирулината во прав може да се користи како состојка за салата, винегрети, сокови, смути, како додаток во исхраната и друго.
Спирулина во прав со 100 проценти органски квалитет. Сино-зелените алги, кои се наоѓаат и во свежата и во солената вода, имаат висока содржина на хранливи материи. Покрај хлорофилот, витамините и минералите, има висока содржина на протеини од 60% и покажува антиоксидантни и антиинфламаторни својства.
Бидејќи спирулината, за разлика од микроалгите, нема клеточни ѕидови, сите состојки се исто така повеќе биодостапни.
Препорачаната дневна потрошувачка на спирулина во прав е помеѓу 2 и 4 g. Прашокот најдобро се зема со вода или овошен сок.
Нутритивни вредности:  
       
На     100 g
Енергија     1040kJ/350kcal
Масти     5,9 g
  од кои заситени   1,1 g
Јаглехидрати   13 g
  од кои шеќери   3 g
Влакна     0 g
Протеини   60 g
Сол     1,75 g

Нарачка

 

Достава

 

+389 75 250 687

Наша препорака