Сет за јапонски чај зелен

Шифра на производ (SKU): 245

Достапност (кол. на залиха): На Залиха

1,800.00 ден.


Опции (Тежина)

Количина:

Бренд: Moccamaster
Јапонските сетови за чај датираат уште од VIII век, кога чајот првпат бил претставен во Јапонија од страна на Кина.
Најпрво, чајот се користел како лек, но за брзо време стекнал голема популарност, а веќе во XVI век, чајната церемонија го достигнала врвот на својата популарност и така сетовите за чај станале дел од овој ритуал.
Јапонските сетови за чај денес се доста популарни и се уште се користат за традиционална чајна церемонија, како и за секојдневно подготвување на чај.
Порцелан

Нарачка

 

Достава

 

+389 75 250 687

Наша препорака