Пченична трева во прав 175г

Шифра на производ (SKU): 000038

Достапност (кол. на залиха): на залиха

620.00 ден


Опции (Тежина)

Количина:

Бренд: Maya Gold
Нашиот органски прашок од пченица е направен од растенија од пченица кои се собираат во средината на нивниот циклус на раст и потоа се транспортираат во органски сертифициран објект за дехидрација. Содржината на влага се намалува за 4% користејќи метод на лиофилизација и се меле во фин прашок од пченица. Овој процес го зачувува хранливиот интегритет на растението.
Пченичната трева е одличен извор на минерали, со богатство на магнезиум во содржината на хлорофил, калциум, бакар и фосфор. Пченичната трева содржи значителен дел од есенцијални витамини вклучувајќи ги витамините Б1, Б2, Б6 и Б9. Една порција сок од пченична трева е приближно еднаква на килограм и пол лиснат зелен зеленчук.
​Органскиот прав од пченица може да се користи како состојка за сокови и смути, како додаток во исхраната и друго.
Нутритивни вредности:  
       
На     100 g
Енергија     248 kcal
Масти     1.3 g
  од кои заситени   0.2 g
Јаглехидрати   13 g
  од кои шеќери   3.9 g
Влакна     53 g
Протеини   21 g
Сол     0.3 g

Нарачка

 

Достава

 

+389 75 250 687

Наша препорака