Мака во прав 250г

Шифра на производ (SKU): 1000048

Достапност (кол. на залиха): На Залиха

690.00 ден.


Опции (Тежина)

Количина:

Бренд: Maya Gold
Позната како „суперхрана на Андите“, маката е популарна меѓу домородците на Перу. Мака е мал коренаст зеленчук и се одгледува во сурови клими и на високи надморски височини, типично 3.500 метри или повеќе надморска височина. Може да се користат и листовите и коренот на растението, иако маката првенствено се бере за корен. Откако ќе се соберат, коренот се чисти, се сече, дехидрира и се меле во ситен прав. Додека придобивките од растението сè уште се истражуваат, тоа се користи многу години за подобрување на плодноста, анемијата, сексуалната дисфункција и хормонската нерамнотежа.
Суровата мака во прав може да се користи како состојка за смути, сокови, нутриционистички барови и печива. Како додаток во исхраната и повеќе...
Мака во прав со 100 проценти органски квалитет. Маката има висока содржина на калиум и железо, а исто така содржи многу незаситени масни киселини и многу есенцијални амино киселини.
Растението познато како женшен од Перу се смета за суперхрана на Андите и се засадува таму околу 2000 години и се користи како прехранбено и лековито растение.
Мака во прав има малку сладок вкус. Ова го прави особено добар во смути или во каша.
Нутритивни вредности:    
         
На     100 g  
Енергија     726 кЈ/174 kcal
Масти     17 g  
  од кои заситени   14,9 g  
Јаглехидрати   2,6 g  
  од кои шеќери   1,7 g  
Влакна     1 g  
Протеини   1,1 g  
Сол     16 mg  

Нарачка

 

Достава

 

+389 75 250 687

Наша препорака