Лукума во прав 100г

Шифра на производ (SKU): 1000047

Достапност (кол. на залиха): на залиха

620.00 ден


Опции (Тежина)

Количина:

Бренд: Maya Gold
Органскиот Lucuma Powder е сладок прав направен од перуанското овошје Lucuma. Тој е широко популарен поради неговиот сладок вкус и високите хранливи вредности. Богат е со железо, калиум и бери. Во Перу, lucuma најчесто се користи за подобрување на вкусот на милкшејк, сладолед и други десерти.
Добро се комбинира со чоколадо и карамела, но може да се јаде и самостојно. Лукума во прав е најчестиот додаток на овошјето и ја зачувува природната сладост и вкус на овошјето.
Органскиот лукума во прав може да се користи како состојка за ароматизирање и засладување на смути, сокови, сладолед, печива и друго.
Maya Gold® Organic Lucuma Powder е суптилно слатко перуанско суперовошје, лукума е хранлив и природен начин за засладување на храната без додавање шеќер! Ова е вашиот сладок нов пријател. Направено е од вкусното овошје на дрвото lucuma и има сладок, суптилен вкус на путер. Оваа храна е богата со антиоксиданси. Има каротеноиди, кои го подобруваат видот - Вит Ц за поддршка на имунолошкиот систем и влакна за поддршка на здравјето на цревата.
Лукума во прав е најпопуларен во печива како торти, колачи и гранола. Заменете го лукума во прав за шеќер во сооднос 1:2 (1 чаша лукума за 1/2 чаша шеќер). Вкусно е и во млеко од јаткасти плодови, овесна каша и сладолед.
Големина на порција: 2 лажички/5 гр
Нутритивни вредности:  
       
На     100 g
Енергија     1569kJ(375kcal)
Масти     1,27g
  од кои заситени   0,3g
Јаглехидрати   87,93g
  од кои шеќери   27,9g
Влакна     21,65g
Протеини   3g
Сол     >10mg

Нарачка

 

Достава

 

+389 75 250 687

Наша препорака